La data de 6 iulie 2024, se împlinesc 75 de ani de la cea de-a doua și cea mai de amploare operațiune de deportări de pe actualul teritoriu al Republicii Moldova. Conform datelor oficiale, în ziua de 6 iulie 1949, au fost deportate în Siberia 11293 de familii din Moldova sau peste 35 mii de oameni.
Sursele neoficiale afirmă că aceste cifre nu reflectă întreaga proporție a dramei moldovenilor, deoarece numărul victimilor deportărilor a fost calculat reieșind din media de trei membri ai fiecărei familie, se știe însă că au fost deportate familii cu 7-8 și chiar 14 copii, în spatele acestor cifre și rapoarte seci se acunde, însă, realitatea crudă prin care au trecut mii de familii. Mulți dintre acești oameni nu s-au mai întors, și-au pierdut viața din cauza frigului cumplit, a foametei și a muncilor silnice.
La împlinirea celor 75 de ani de la cumplitul eveniment, în incinta Muzeului de Istorie din
orașul Cantemir a fost organizată întâlnirea cu domnul Gheorghe Valicu, membru al Uniunii
Jurnaliștilor din Moldova și România, fost reporter Radio-Moldova, descendent a două
generații de deportați din satul Țiganca, raionul Cantemir, care ne-a oferit informație despre
băștinăși, victime ale celui de-al doilea val de deportări din noaptea de 5 spre 6 iulie 1949, de pe teritoriul raionului Cantemir.
Text și imagini: Tabureanu Alina, specialist principal Secția Cultură și Turism Cantemir.