ZIUA LUCRĂTORULUI MEDICAL ȘI A FARMACISTULUI

     Cu ocazia Zilei lucrătorului medical și a farmacistului, la Casa raională de cultură a avut loc o festivitate, în cadrul căreia toți acei care stau la straja sănătății populaței din raion au fost felicitați călduros de către conducerea raionului, conducătorii instituțiilor medicale. Mesaje de felicitare le-au adresat celor prezenți președintele raionului, Anatoli Ichim,  vicepreședintele raionului, Iurie Mihăescu, șeful-adjunct al OT Cahul al Cancelariei de Stat, Vitalie Miron, care au subliniat devotamentul și dăruirea “lucrătorilor în halate albe”.

    În semn de recunoștință a dedicației urmașilor lui Hipocrate și aprecierii abnegației lor de zi cu zi, președintele raionului, Anatoli Ichim a înmânat diplome celor mai buni lucrători medicali și farmaciști din instituțiile de profil din raion. Semne de gratitudine celor mai consacrați lucrători au fost înmânate și de către Vitalie Miron, șef-adjunct al OT Cahul al Cancelariei de Stat, Anatolie Răcilă, directorul spitalului raional, Olga Hîțu, șef al IMSP CS Cantemir.

    Evenimentul a fost “condimentat” reușit cu spectacolul “Insula femeilor”, prezentat de actorii Teatrului Republican Muzical-Dramatic “B.P.Hasdeu” din municipiul Cahul.

 

       Text și imagini: Ion Domenco 

Imprimare